יערה בן־דוד

סוס טרויאני מבטן התודעה

הוצאת כרמל 2011

שירת יערה בן-דוד מתבלטת בהתייצבות גלוית עיניים ולב אל מול מציאות שהיא תמיד חדשה לבקרים. כל שיר משיריה הוא מאבק ללא פשרות עם החוויות היומיומית, הפשוטות-לכאורה, שבאופן המיוחד של הארתן על ידה הן מתגלות כשתי וערב שמהם נרקמים חיינו.

מכאן מתח הניגודים המאפיין את שירתה. גישתה של יערה בן-דוד למציאות החדשה והמשתנה מאופיינת הן בפשטות ישירה ובלתי מתחכמת והן בהקפדה על חוקי המשחק של החיים ושל השיר.

כך היא מצליחה להפוך כל חוויה לנקודת היתוך של ה’אני’ והעולם וממנה לצאת למציאות חדשה, לעולם אנושי, כאוב ולא מפויס אבל אנושי אנושי מאוד.

המשך >>>        

חתירה זו להמרתה של המציאות על אין-סוף חוויותיה לאין-סוף נקודות היתוך של ‘אני’ ועולם, ובכך בדרך פלא לעולם אנושי – עושה כל שיר משיריה של יערה בן-דוד לסיפור ‘מעשה בראשית’ מרתק.

דברים אלה, הנכונים לגבי שירתה בכלל, נכונים במיוחד בקובץ זה, שכל שעריו עומדים בצל חווית המוות של האח וספיחיה הרחוקים והקרובים בזמן, במקום ובדמויות – מה שמעניק לספר אופי של פואמה המתפתחת בקו ליניארי.

שירי הפרק הראשון ‘בטרם’ שנכתב בעת שהותה של המשוררת בכפר קטן בסלובניה כחודש לפני מות האח, נראים על פניו כציורים יפניים אווריריים ואידיליים, אך עד מהרה הם מצטלבים בשורות שיר,שמתחתן כור להיתוך ה’אני’ והעולם ומעליהן מרחפת נבואת לב קודרת ומאיימת.

פרופ’ שלום רצבי

שירים מתוך הספר

תגובות קוראים

יערה בן־דוד – דברים בהשקת הספר "סוס טרויאני מבטן התודעה"

בתולעת ספרים בכיכר רבין, 15.5.11

זהו ערב מיוחד, משמח, מרגש אבל גם לא קל בשבילי, משתי סיבות. ראשית, בגלל המטען הקשה של הספר שעדיין ממשיך ללוות אותי. שנית, יש אצלי דילמה פנימית המשותפת לכל אמן מכל תחום שהוא, והיא נובעת מצד אחד מצורך עז לתקשר ולזכות בקשב – ומצורך עז עוד יותר לא להתגלות. זאת הפואטיקה של ההעדר, שהאין חשוב יותר מן היש. זה גם סוד הולדתו של שיר.

הבחירה שלי בשם “סוס טרויאני מבטן התודעה” הייתה בחירה אינטואיטיבית. השם לקוח מתוך אחד השירים בספר המסתיים במילים “כאן תשוקת ההרס סוס טרויאני מבטן התודעה”. מתוך המטאפורה לקחתי רק את האלמנט של ההפתעה המוחצת ההורסת את הסדר ואת הצפוי. השם לא כולל את כל מרכיבי המשוואה שהם תחבולה ומרמה וניצחון. אבל הסוס הטרויאני הוא המארב שטומן המוות לחיים והתחושה היא שהחיים בגדו בך.
הספר נכתב חלקים חלקים, כולם בטווח זמן של כשלוש שנים. היו שירים שנכתבו בבת אחת וכמעט לא שיניתי בהם דבר. בניתי את השערים כהתפתחות ליניארית החל מהבטרם וכלה ברקויאם.
נאמרו כאן הרבה דברים נבונים ורגישים שנגעו בי. אני רוצה להודות מקרב לב לכל המשתתפים –
לפרופ’ רחל פרנקל מידן על שתפסה בצורה טוטאלית את הדברים והעמיקה לחדור לנבכי השירים,
לפרופ’ חגית הלפרין על הקשב העמוק להדהודיו של השיר האחד, למזל קאופמן ולמשוררים אשר רייך, רחל חלפי, מירון איזקסון וברכה רוזנפלד, שקראו משירי הספר והתייחסו. ואחרון חביב, איך לא, לישראל כרמל שהוציא את ספרי לאור וגילה יחס של הערכה ואמפתיה לכתיבתי. ותודה גם לזמרת ורד וולקוביץ ולאמה ריבי שביצעו יחד משירי המולחנים ותודה לכל מי שטרח והגיע.

הקלטות וסרטונים

בתכנית "אדם ומקום" בעקבות הספר
והתקליטור "על כנפי השירה" 2012

קריאה מתוך הספר - שרית שץ

ב"בימת שיר" עם אורלי מורג