יערה בן־דוד

נורית גוברין

ליערה שלום רב, קראתי קריאה ראשונה בספרך החדש ‘במבוך המראות’, שבו כינסת את מסות הביקורת שלך יחד עם מסות חדשות. נהניתי מהגיוון הרב של היצירות שבחרת לכתוב עליהן, בתחום הספרות הכללית והעברית, ומהשילוב של סקירה כללית עם התמקדות בסיפור או בשיר בודדים כדוגמה. ניכרת אהבת הספרות, המעקב השקוד אחר החדש המתפרסם ולא פחות אחר היצירות הקלאסיות בספרות העולם ובספרות העברית. את שייכת לאותם מבקרים הכותבים על מה שהם אוהבים, ומשתפים את הקורא באהבתם, כדי לקרב אותו לעולמה של ספרות.
טוב מאד עשית שכנסת את מסותיך שנכתבו לאורך שנים ופורסמו בכתבי-עת רבים. כעת במכונס בולטת עשייתך כמבקרת טובה וכקוראת בעלת טעם משובח.
כמורתך, לשעבר, וכידידתך אני מרשה לעצמי להעיר כמה הערות “ביבליוגרפיות” שאינן פוגמות ברושם הטוב, הרציני והמעמיק של ספרך.
חסרו לי: מפתח שמות יצירות ויוצרים; תאריך ומקום פירסום ראשון של המסות שלך שכבר פורסמו – ואת הרי יודעת כמה אני מחשיבה את ההקשרים. כמו כן חסר לי תאריך פירסום ראשון של היצירות שעליהן את כותבת ולא רק תאריך הכינוס שלהם בספר.
הערה נוספת קשורה לרשימתך על סיפורו של שופמן “טיול”. כמי שעסקה הרבה בשופמן, רשום אצלי שרשימה שלך על סיפור זה כבר פורסמה בעבר בכתב העת ‘גזית’ (כסלו-אדר תש”ל) ואילו במבוא היפה שלך כתוב שרשימה זו מתפרסמת כאן לראשונה. בספר שערכתי: מבחר מאמרי ביקורת על יצירתו של ג. שופמן, הזכרתי במבוא שלי וגם בביבליוגרפיה את רשימתך על הסיפור “טיול”. ותהיתי: האם זו אותה רשימה מאז? אשמח לדעת, כיוון שאני מעדכנת אצלי דברים המתחדשים על שופמן. מכיוון שלספרך צורפה ביבליוגרפיה, הצטערתי על שני דברים: א. שהיא אינה כתובה בהתאם לכללים, כלומר, סדר א”ב של שמות המשפחה של הכותבים; ב. שהביוגרפיה שלי בת 2 הכרכים על ג. שופמן לא נזכרה בו.
אילו היית מעיינת בה, היית מגלה שהסיפור “טיול” פורסם לראשונה ב’המעורר’, בעריכת י”ח ברנר בדצמבר 1906 ואין הוא קשור כלל למלחמת העולם הראשונה כפי שכתבת. גם עניין הסממנים היהודיים, שחסרים אצלו, כביכול, כפי שכתבת, אינו פשוט כל כך, ועל כך נכתב לא מעט גם בספרי וגם בדבריהם של אחרים.
אבל, כל זה אינו מעיב על הרושם הטוב, הרציני, המעמיק והיסודי של ספרך זה. העטיפה, שהיא קטע מקולאז’ שלך, יפה מאד בעיני והולמת ביותר את תוכנו הפסיפסי והמגוון של ספרך.
אני מאחלת לך שספרך ימצא הד בלבות קוראיו אוהבי הספרות לדורותיהם.
בברכה חמה
נורית